Вівторок, 18.01.2022, 15:34
Вітаю Вас, Гість

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ В ЗДО(ЯСЛА-САДОК)№1

 

Харчування в  закладі  здійснюється на підставі  наступної нормативної бази:

Закони України:

·         “Про безпечність та якість харчових продуктів” (затверджено 23 грудня 1997 р. №771/97-ВР (у редакції закону України від 6 вересня 2005 р. №2809-IV));

·         “Про дитяче харчування” (затверджено 14 вересня 2006 р. №142-V);

·         “Про дошкільну освіту ст. 35” (затверджено 11 липня 2001 р. №2628-ІІІ);

·         “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” (затверджено 24 лютого 1994 р. №4004-ХІІ);

·         “Про захист населення від інфекційних хвороб” (затверджено 6 квітня 2000 р. №1645-ІІІ);

·         “Про захист прав споживачів” (затверджено 12 травня 1991 р. №1023-ХІІ);

·         “Про освіту ст. 25” (затверджено 23 травня1991 р. №1060-ХІІ);

·         “Про охорону дитинства” (затверджено 26 квітня 2001р. №2402-ІІІ);

·         “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (затверджено 26 квітня 2001 р. №2400-ІІІ).

Постанови Кабінету Міністрів України

  •           " Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку" (затверджено 24 березня 2021 р. №305);

·         “Про затвердження наборів продуктів харчування,”наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп гаселення (затверджено 14 квітня 2000 р. №656);

·         “Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей” (затверджено 22 січня 1996 р. №116);

·         “Про затвердження Порядку подання фінансової звітності” (затверджено 28 лютого 2000 р. №419);

·         “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” (затверджено 26 серпня 2002 р. №1243);

·         “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (затверджено 21 травня 1992 р. №258);

·         “Про реалізацію ст.28 Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів”” (затверджено 26 липня 2006 р. №1023).

Спільні накази Міністерств України

·         “Про затвердження Інструкції з організаціїї харчування дітей у дошкільних навчальних закладах” (Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 202/165 ( z0440-13 ) від 26.02.2013);

·         “Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах” (затверджено Міністерством освіти і науки України та Міністерством охорони здоров’я України від 1 червняня 2005 р. №242/329).

Накази Міністерств України

·         “Про затвердження порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах” (затверджено Міністерством освіти і науки від 21 листопада 2002 р.№667).

Накази Міністерства охорони здоров'я України

.             "Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів" (звтверджено МОЗ України від 24 березня 2016 року №234)

Санітарні та будівельні правила і норми

·         “Санитарные правила устройства и содержания дошкольных учереждений (дедские ясли, детские сады, детские сады-ясли) СанПиН 3231-85” (затверджено заступником Головного державного санітарного лікаря СрСр, від 20 березня 1985 р. №3231-85).

 

  Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в  закладі. Режим харчування дітей в  закладі відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідуючою. Графік видачі їжі затверджується директором закладу.

Харчоблок ДНЗ (ясла-садок)№1 включає: цехи (гарячий, овочевий,), комору сухих продуктів, мийку кухонного посуду та холодильну камеру, окремі приміщення зберігання продуктів (овочів, фруктів, хліба і т.д.). Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом (халати, фартухи, хустки, ковпаки тощо) все промарковане, використовується лише за призначенням та замінюються при забрудненні.

Згідно норм на харчоблоці знаходяться всі необхідні миючі, дезінфікуючі засоби та методичні рекомендації по їх застосуванню. Основними принципами організації харчування в  закладі є: енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

В закладі ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку); харчування здійснюється згідно з двотижневим меню; щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складаємо меню-розклад окремо для двох вікових груп – дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років відповідно до затверджених норм харчування; кожного дня за 30 хв. до роздачі їжі медичний працівник оцінює якість її приготування, в його присутності кухар відбирає добові проби в чистий посуд з кришкою в об’ємі порції длядітей І молодшої групи. Проби зберігаються протягом доби в холодильнику до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня і є показником якості роботи кухарів.

  В закладі здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей медсестрою і директором закладу дошкільної освіти. Результати фіксуються в «Діловому щоденнику контролю» і в журналі контролю за організацією харчування. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників.

Кожного дня, старшою медичною сестрою закладу ведеться огляд працівників харчоблоку на гнійничкові захворювання, який фіксується в журналі здоров’я працівників харчоблоку. Систематично контролюється проходження працівниками харчоблоку медичних оглядів, відповідно до чинного законодавства.

Планово проводиться контроль за санітарно-гігієнічним станом харчоблоку, технологією приготування їжі, умовами її зберігання і дотриманням термінів реалізації, виконанням норм харчування відповідно системи аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок HACCP.

Об’єм та частота завозу продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються в залежності від терміну їх реалізації та кількості дітей і завозяться в заклад на протязі дня. Медичною службою закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення.

Термін реалізації визначається підприємством, постачальником, тому продукти харчування з обмеженим терміном реалізації (молоко, кисломолочні продукти, м’ясо, ковбаса, риба, тощо) реєструється в журналі «Журнал бракеражу сирих продуктів», де обов’язково фіксуються дати та час останнього терміну реалізації.

Комірник та старша медсестра ведуть суворий облік продуктів харчування, який фіксується у «Книзі складського обліку», де вказується дата їх надходження, постачальник тощо. Комірник дотримується термінів реалізації продуктів, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування на два дні, здійснює їх видачу на харчоблок згідно меню.

Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, мають достатню вентиляцію, суха та з природнім освітленням. Стан овочів при зберіганні контролюється 1-2 рази на тиждень.

Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів медсестра веде «Журнал обліку виконання норм харчування». На підставі даних цього журналу кожні 10 днів проводиться аналіз якості харчування, а при необхідності – його корекція. При невиконанні норм харчування з метою подальшої корекції харчування проводиться розрахунок основних інгредієнтів їжі у раціонах харчування дітей відповідно до таблиць хімічного складу та енергетичної цінності деяких продуктів харчування.

Старша медична сестра закладу контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.

Шеф – кухар закладу відповідає за високоякісне і своєчасне приготування їжі та дотримання технологічних вимог: кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати харчову цінність, сприяти засвоєнню їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку і запаху. Мікробне забруднення продуктів, що виникає при їх первинній обробці, ліквідується наступною термічною обробкою.

Особлива увага в технології приготування приділяється приготуванню їжі для дітей ясельного віку (тушкування та додаткова обробка страв). Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв. Включення до асортименту нових продуктів та страв проводиться тільки за умови отримання позитивного висновку МОЗ України.

Завідувач, старша медсестра, вихователі груп закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках для батьків.

Інформацію про організацію та режим  харчування ви можете в будь-який час отримати у завідувача закладу та у старшоъ медичної медичної сестри.

МЕНЮ

Перспективне чотиритижневе меню на зимовий період

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/meny/menju_sad.xlsx

Перспективне  чотиритижневе меню на осінній період 2021 року

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/menju_i_tizhden.docx

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/menju_ii_tizhden.docx

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/menju_iii_tizhden.docx

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/menju_iv_tizhden.docx

Перспективне десятиденне меню на осінньо-зимовий період 2020-2021 року

http://putivldnz1.ucoz.ua/foto/menju_osin-zima.pdf

 

Перспективне десятиденне меню на весняний період 2021 року

http://putivldnz1.ucoz.ua/foto/menju_vesna.pdf

Перспективне десятиденне меню на оздоровчий період 2021 року

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/titulka.pdf

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/menju.docx

http://putivldnz1.ucoz.ua/555/menju-2.docx