Вівторок, 18.01.2022, 15:42
Вітаю Вас, Гість

 Розвиваючі ігри для дітей

Пройшли ті часи, коли діти захоплено грали в шахи, шашки, доміно, лото один з одним і дорослими. Уже з 5 річного віку сучасних дітей відірвати від комп'ютерних ігор неможливо, що сильно турбує батьків. Адже про негативний вплив комп'ютерних ігор на здоров'я та психіку дітей знають всі батьки, але мало хто знаходить способи обмеження часу користування дитини комп'ютером. Є ефективний спосіб відволікання дітей від комп'ютера - це захоплюючі настільні ігри. Просто потрібно приділити своїй дитині більше часу і пограти разом з нею, також як з вами в дитинстві грали ваші батьки.

Зараз знайти хорошу настільну гру дуже просто. Її можна купити в дитячих магазинах або ж розмістити замовлення на спеціалізованих сайтах в Інтернеті. Щоб дитина навчилася слідувати правилам і не відставала від однолітків, батьки повинні навчити її грати. Доміно, лото, ігри на теми "Хто тут живе?", "Що тут росте?", "Що їде, літає або плаває?" навчать малюка класифікувати місця проживання тварин і рослин, виділяти транспортні засоби.

П'ятирічну дитину потрібно знайомити з настільно-друкованими іграми з буквами і цифрами. Ігри "Азбука" і "Ми вважаємо" допоможуть дитині навчитися читати і рахувати. Наприклад, якщо в грі є картки, на яких зображено 5 кольорів і 3 метелики, то малюка треба запитати: "Чи всім метеликам вистачає квіточок?" або "Скільки метеликів повинні ще прилетіти, щоб на кожну квітку зміг сісти один метелик?". Відповідаючи на такі питання, малюк швидко вчиться вирішувати математичні задачки.

Дуже корисно з дітьми дошкільного віку грати в ігри "Мій день" і "Цілий рік", які складаються з великих і маленьких карт. На великих картах нанесені зображення пір року, а на маленьких відповідні малюнки кожного сезону, що ілюструють зміни в природі. Такі ігри розвивають гнучкість розуму дитини, підвищують його знання про навколишній світ.

Відомі всім батькам з дитинства ігрові набори "Юний модельєр", "Конструктор", "Юний архітектор" в даний час мають безліч різновидів. Найбільш цікаві та захоплюючі моделі цих ігор об'єднують набори "Лего". Всі ці ігри тренують дрібну моторику дитини та гартують його характер. Скрупульозно і терпляче збираючи деталі під час гри, діти вчаться досягати своєї мети, не боятися припускатися помилок і правильно оцінювати свої можливості. Дівчаткам дошкільного віку вибирайте ігри на тему "Одягни ляльку", "Допоможи мамі" та "День ляльки Барбі". Створення колекції лялькової одягу або виконання разом з лялькою домашньої роботи вчить маленьких принцес правилам поведінки в сім'ї та спілкуванню з іншими людьми.

Дітей шкільного віку більше приваблюють ігри типу "Морський бій", шашки, шахи, доміно, ігри в карти і лото. Всілякі ігри, де дитина має можливість змагатися з кимось іншим у своїх знаннях, викликають неймовірний інтерес у школярів. Розвивати уміння вести себе правильно під час гри в хокей, футбол і баскетбол допомагають настільні ігри на ці теми. Правила цих ігор досить складні і тому малюків дошкільного віку вони можуть не зацікавити. Не слід пропонувати грати дітям з великою різницею у віці, щоб уникнути зайвих проблем. Адже старша дитина буде завжди вигравати, а у молодшого через це можуть розвинутися комплекси.

Сьогоднішній ринок настільних іграшок дуже різноманітний. Крім всім відомих ігор, на полицях магазинів можна побачити всілякі головоломки і кросворди для розвитку логічного мислення дітей, електронні конструктори, дитячий ноутбук, "ходилки" і "бродилки". Особливо великий інтерес викликає у дітей гра "Монополія".

Настільні ігри корисно грати батькам разом з дітьми. Під час гри стираються вікові кордони між поколіннями, що сприяє зміцненню родинних зв'язків і взаємин у сім’ї. Гра разом з батьками дає можливість дитині відчути себе дорослим і відповідальним за свої вчинки, а для батьків гра - це шанс розслабитися після робочого тижня і завоювати авторитет в очах своєї дитини.

Спогади про часи, коли ми грали разом з батьками в настільні ігри, залишилися в нашій пам'яті дуже світлими і барвистими.

Грайте в настільні ігри разом з дітьми! Тепер їхня черга запам'ятати на все життя цей радісний і щасливий період дитинства.

ПРОПОНУЄМО ПЕРЕЛІК РОЗВИВАЮЧИХ САЙТІВ ДЛЯ ДІТЕЙ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

Сучасні діти вже не уявляють свого життя без комп’ютера та Інтернету: ігри, соцмережі, відео, мультфільми – це ще не весь перелік занять, які захоплюють дітей.

Про негативний вплив такого проведення часу відомо усім. Тому, аби зробити “інтернетний час” дитини кориснішим. Ми підібрали добірку найкращих розвиваючих сайтів для дітей українською мовою.

Тут ви знайдете безліч цікавих матеріалів для свого чада: ігри, лічилки, віршики, казки, розмальовки, смачні рецепти для випічки, матеріали для творчого розвитку, мультфільми та багато іншого.

Слід додати, що вся інформація зібрана на даних сайтах цілком безпечна для дітей.

Сайт-помічник у спілкуванні з дитиною у віці 3-6 років – платформа розвитку дошкільнят НУМО numo.mon.gov.ua

1. “Левко” – сайт для дітей та батьків, що пропонує великий вибір ігор, лічилок, загадок, віршів, казок, аудіо та відео матеріалів, поради з рукоділля, розмальовки, найпростіші кулінарні рецепти для малечі, та сценарії дитячих свят. http://levko.info

2. “Пустунчик” – інформаційно-розважальний портал присвячений розвитку, навчанню та відпочинку дитини. Сайт пропонує різноманітний контент: ігри, аудіотеку, творчість, рукоділля, дозвілля, віртуальну школу та багато цікавого, що дозволить огранізувати відпочинок вашої дитини. https://pustunchik.ua/ua

3. “Зроби Сам(А)” – цікавий сайт з рукоділля від Яни Смакули, що обов’язково сподобається дітка та батькам, які полюбляють проводити час разом та створювати речі своїми руками. Також тут зібрана велика кількість схем, матеріалів та уроків для початківців, які допоможуть опанувати мистецтво хендмейду. https://www.zrobysama.com.ua

4. “Казкар” – один з кращих сайтів подібної тематики на просторах українського Інтернету. Тут є всі необхідні матеріали для малечі та батьків: казки (українські та народів світу), легенди про міста, села, гори, річки, рослин і тварин, мультфільми, аудіоказки, ігри, сценарії свят, ілюстрації та окремий розділ для батьків. http://kazkar.info

5. “Кращі казки світу” – гарно проілюстрований сайт для малят та їхніх батьків, який містить улюблені казки з усього світу українською мовою. http://kazki-svitu.org.ua

6. “Читанка” – дитяча публічна онлайн-бібліотека, вякій містяться книги українською мовою, які вже не можна придбати у книжкових магазинах. Однак ви маєте можливість завантажити на комп’ютер чи інший пристрій будь-яку з книг представлених на сайті. http://chytanka.com.ua

7. “МегаЗнайка” – сайт для дітей та батьків, для вчителів початкових класів та вихователів дитячих садочків. На ньому зібрана величезна кількість цікавої і корисної інформації: казки, вірші, ігри, пісні, цікаві факти про різноманітні предмети та явища, про рослинний і тваринний світ, про людину та її діяльність. http://www.megaznaika.com.ua

8. “Весела Абетка” – сайт, де зібрано безліч оповідань, загадок, казок, ігор, віршів, цікаво викладених для дітей відомостей з різних галузей знань. Ідея проекту та наповнення належить Миколі Владзімірському із Севастополя. http://abetka.ukrlife.org

9. “Дітвора” – сайт створений батьками для батьків. Тут зібрано безліч матеріалів з відповідями на повсякденні запитання стосовно батьківства. Для вас доступні такі розділи: вагітність, немовля, дитина, родина, здоров’я, життя, знання, позитив та творчість. https://ditvora.com.ua

10. “Янко Гортало” – чудовий україномовний сайт, що працює переважно на ниві дитячої літератури. Його авторами є Інга та Владислав, а Янко Гортало – то, звісно, псевдонім. Вони виховують 5-ро діток, тож віршики, оповідки, ілюстрації, відеопрезентації, пісеньки та інші вигадки – це продукт натхнення великою родиною. https://yankogortalo.com

 

Заповіді батьківства

 

Одвічне питання турбує не одне покоління батьків: як виховувати дитину? Що робити, аби вона виросла доброю людиною, розкрившись усіма своїми здібностями, аби змогла віддати людям те, з чим прийшла у світ?

Чимало вчених у різний час обгрунтували своє бачення батьківської педагогіки. Світова психолого-педагогічна думка виробила ряд цінних настанов, які з урахуванням сучасного практичного досвіду лягли в освіту прийнятих у Міжнародний рік дитини десяти правил поведінки батьків, своєрідного кодексу любові, що його мають дотримуватися ті, кому Богом призначено плекати найдорожчий скарб - їхніх дітей.

1.Люби свою дитину!

Радій її присутності біля тебе, приймай її такою, якою вона є, бо то твій паросток, твоє творіння. Не ображай і не принижуй її, не розхитуй її віри в себе, не завдавай болю несправедливою покарою, не відмовляй у твоїй довірі, дай їй привід любити тебе.

2.Оберігай своє дитя!

Захищай дитину від фізичних та душевних небезпек, навіть, якщо доведеться жертвувати власними інтересами й ризикувати своїм життям. Не зважай ні на що, коли йдеться про твоє дитя, про твою дитину квітку, яку можуть знівечити.

3.Будь добрим прикладом для своєї дитини!

Прищеплюй до духовних вартостей свого народу і сам живи, дотримуючись його традицій. Стався до дитини з великою відповідальністю, їй потрібне таке домашнє вогнище, де сім'я дружна, де шанують і люблять людей похилого віку, де підтримують тісні та щирі зв'язки з усім родом та друзями. Вона має жити у такій родині, де панує чесність, справедливість, скромність, гармонія у всьому.

4.Грай зі своєю дитиною!

Віддай дитині стільки часу, скільки необхідно для її розвитку. Менше зважай на свої власні інтереси, бо інтереси дитини - водночас і твої. Багато розмовляй з нею, не відвертайся, коли вона щось говорить: може саме в ту мить дитина звіряється тобі найбільшими таємницями свого життя. Грай з нею так, як їй подобається, приймай серйозно її гру, світ її уяви.

5.Працюй зі своєю дитиною!

Допомагай дитині, коли вона намагається взяти участь у якійсь справі. Коли підросте, потроху залучуй до праці з людьми і для людей. На дозвіллі, під час канікул, не бідкайся, що вона втомиться від роботи, бо для неї праця з дорослими - то погляд у майбутнє.

6. Дозволь дитині набувати життєвого досвіду, нехай навіть не безболісного, але самостійного!

Дитина визнає лише такі враження, які пережила самостійно, а твій власний життєвий досвід (хоч як тобі прикро) часто-густо не важить для неї нічого. Тож дай їй змогу самій "збирати свою скриню", навіть якщо тут існує певний ризик. Надмірна опіка й тепличні умови життя можуть викликати соціального інваліда.

7.Покажи дитині можливості і межі людської волі!

Розкрий перед дитиною чудові можливості розвитку й самоутвердження людської особистості відповідно до її особливостей та обдарованості. Водночас показуй на прикладах, що кожен має визнавати норми співжиття і дотримуватися їх у родині, в колективі, у суспільстві.

8.Привчай дитину бути слухняною!

Стеж за поведінкою дитини і спрямовуй її так, щоб учинене нею не завдавало шкоди ані її самій, ані будь-кому. Не обминай моментів, коли вона не гарно поводиться у твоїй присутності, зауваж і поясни, чому треба чинити саме так, а не інакше, для неї це буде наукою. Винагороджуй за додержання установлених правил, однак у разі нагальної потреби наполягай на шануванні їх за допомогою розумного покарання.

9.Чекай від дитини лише таких думок та оцінок, на які вона здатна на даному етапі свого розвитку і які може підказати її власний досвід!

Мине багато часу, доки дитина навчиться орієнтуватись у складному світі, що оточує її. Допомагай її, скільки зможеш, і вимагай від неї власної думки чи самостійного висновку тільки з урахуванням реалій її вікового розвитку і вже набутого досвіду.

10.Давай дитині змогу набувати такі враження, які полишатимуть вартісні спогади!

Дитина, як і дорослий, "живиться" різними враженнями, які знайомлять її з довкіллям і життям інших людей. Дбай про те, щоб вона бачила, чула, відчувала, якомога більше цікавого для себе, щоб збагачувалася корисними знаннями і добрими почуттями

 

Однакові вимоги до дитини обох батьків збережуть спокій у сім’ї

Виховання в сім'ї - це виховання діями, прикладами.

Добра людина не падає з неба її потрібно виховувати.

В. Сухомлинський

Родинне виховання має свою специфіку, свої особливості. Система виховання відносин у сім'ї характеризується природною близькістю між батьком і матір'ю, між батьками і дітьми. Вся атмосфера родинного виховання саме по собі формує у дітей ті чи інші звички, потреби, риси характеру.

Роль сім'ї у вихованні дітей - велика і відповідальна. Батьки є першими вихователями, які зміцнюють і загартовують щастя в родині. «Нащо клад - коли в сім'ї лад», - говорять у народі. І в цьому вислові закладено глибокий педагогічний зміст. Особливу роль у вихованні дитини в сім'ї відіграє загальний мікроклімат, настрій, уклад, спрямованість.

Дитина потребує турботи їй любові з перших хвилин свого життя не тільки матері, а й батька для її майбутнього. Уже в цей час дитиною повинні займатися обоє - як батько, так і мати, - і в їх методиках виховання повинна бути узгодженість і послідовність: малюк день у ден стає розумнішим і незабаром збагне, що він може собі відповідно до нього дозволити.

Що ж робити для того, аби всього діти навчилися? Скажіть, у вас вистачає наполегливості й послідовності ? Чи збігаються ваші погляди з поглядами вашого чоловіка (вашої дружини)? Тут ви мусите бути заодно.

Якщо один з батьків скаже дитині, що перед тим, як дивитися телевізор, треба прибрати іграшки, а другий, побачивши, що дитина зволікає і може не встигнути на вечірню казку, дозволить їй сісти до телевізора, іграшки прибере сам, - це породжує в ній недисциплінованість і сподівання на « доброту» когось із батьків.

Ви гніваєтесь, що дитина півдня пробігала надворі, а уроки залишила на вечір? Але ж ви як батьки повинні допомогти дитині скласти щоденний розпорядок і неухильно домагатися, щоб він послідовно виконувався. Це означає, що й батьки повинні так само визначити свої обов'язки щодо сім'ї і дому, мати свої особисті плани щодо проведення вільного часу, як з дитиною так і з батьком або матір'ю.

Батьки не завжди належно підготовлені до того, щоб правильно виховати дітей, і в процесі виховання можуть припуститися помилок, як вплинуть на все життя дитини.

Дитина в сім'ї навчається, беручи приклад з батьків, з того як вони ставляться до своїх обов'язків, одне до одного, до інших людей. Сімейне виховання - це виховання діями, вчинками, прикладами.

 

Розвиток інтелекту у дітей

Кожна людина наділена від природи різними якостями. Деякі якості є загальними, а деякі індивідуальними. Приміром, такі якості, як інтелект, розум дано кожному, просто кожен по-своєму їх зумів розвинути і кожен має різну ступінь розвиненості цих якостей. Діти народжуються абсолютно безпорадними, вони не можуть самі ходити, говорити, їсти, просити, тому батьки для них є в ролі вчителів. На кожен вік є свої параметри розвитку, правила виховання. Все, що батьки повинні навчати дитину має відбуватися поступово, крок за кроком. Якщо дитину місяці в три почати вчити говорити, але природно нічого не вийде, він і слова не зможе вимовити, оскільки три місяці - це занадто ранній період для здатності говорити.

Розвиток інтелекту у дітей лежить на плечах батьків. Багато помиляються, якщо думають, що інтелект прийде з віком, що дитина, виходячи з особистого досвіду в майбутньому, зможе стати інтелектуально розвиненою людиною. Практично з самого народження батьки можуть починати розвивати інтелект у дитини. Це необхідно робити правильно і покроково, щоб навпаки не порушити психіку малюка. Варто розуміти, що до трьох років діти є своєрідними губками, які вбираю яку інформацію. Не варто думати, що дитина, яка ще толком не може ходити нічого не розуміє, що відбувається в навколишньому світі, все він розуміє і все запам'ятовує. Перед тим, як навчиться розвивати інтелект у дітей, необхідно визначитися з самим поняття інтелект. Ви помиляєтеся, якщо думаєте, що інтелект - це рівносильне поняття розуму. Інтелект - це здатність кожного з нас пізнавати щось нове. З цього випливає висновок, що розвивати інтелект кожен з нас може протягом усього життя, але у своїх дітей з раннього дитинства ми повинні вкласти цю здатність.

Принципи розвитку інтелекту у дітей

В дитинстві дітям все сприймається через ігри. Практично всі діти не люблять вчитися, їм це час краще провести поруч з іграшками, з книгами, в пісочниці. Всі ми були такими в дитинстві. Виникає питання, а як же розвивати інтелект у дітей, якщо їм нічого не потрібно, крім ігор. Мудрий батько знає, як вміло поєднати гру з уроком на розвиток. З настанням нового віку в дитини з'являються нові здібності до навчання, запам'ятовування чогось, відмінності чогось, найголовніше все нові навчання проводити в точності з віком. Необхідно враховувати вік дитини, його здібності, його переваги і вже сформувалися смаки.

Правила розвитку інтелекту на певний вік

Розвиток інтелекту у дітей залежить від бажання батьків їх чогось навчити. З народження до двох місяців від батьків не потрібно багато чого, їм просто потрібно бути поряд, зігрівати немовляти своїми посмішками і поцілунками. До чотирьох місяців батьки повинні давати дитині можливість знайомиться з навколишнім світом через обмацування різних предметів. Завжди говоріть з дитиною, нехай він буде для вас повноцінним членом сім’ї. У віці від чотирьох до шести місяців дитина стає більш цікавим. Необхідно купити дитині безпечні іграшки декількох кольорів. Не обходить повз співають, танцюють, що світяться іграшки. Великим проривом буде, якщо малюк сам здогадається, як включити іграшку, щоб вона заспівала або затанцювала. Якщо він зробив це сам вперше, то в наступний раз зробіть так, щоб він знову сам включив іграшку. Купуйте іграшки простих квітів, такі які легко запам'ятовуються, такі як жовтий, зелений, червоний, синій.